مدیر 87

دانش آموخته مدیریت بازرگانی و دانشجوی مدیریت مالی دانشگاه الزهرا

با توجه به کاهش نرخ سود بانکی و گرایش مردم به سمت بازار سرمایه لازم است که با ابزار بازار سرمایه به خصوص ابزاری که نیاز به دانش تخصصی بالایی ندارند آشنایی بیشتری پیدا کنیم . برای یک سرمایه گذار مبتدی که هیچ اطلاع خاصی از بازار سرمایه و بورس ندارد صندوق های سرمایه گذاری بهترین گزینه هستند. به وسیله لینک زیر که توسط کارگزاری آگاه تهیه شده شما میتوانید پرسش و  پاسخ سوالات متداول درباره صندوق سرمایه گذاری از قبیل :

صندوقهاي سرمایه گذاري چیست ؟

چگونه میتوان سهام صندوق را خریداري کنم ؟

 چگونه میتوان واحدهاي خود در صندوق را ابطال کنم؟

سود سهام خود را چگونه میتوانم دریافت کنم؟

 حداقل و حداکثر واحدهاي قابل خرید براي اشخاص حقیقی و حقوقی چقدر است؟

حداقل سود تضمین شده چقدر است؟

تفاوت واحدهاي سرمایهگذاري ممتاز و عادي چیست ؟ 

و ......

را مشاهده کنید و اطلاعات تقریبا کاملی از صندوق های سرمایه گذاری به دست آورید.

 

برای مشاهده کلیک کنید.


برچسب‌ها: صندوق سرمایه گذاری مشترک
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم خرداد 1390ساعت 22:54  توسط m.ma  | 

P/E يا نسبت قيمت به سود يكي از ابزارهاي قديمي و عموماً پر استفاده به منظور ارزش  گذاري سهام است. هر چند محاسبه P/E بسيار ساده است اما تفسير آن عملاً دشوار مي نمايد. در شرايط معيني اين نسبت بسيار گويا و در زمان هاي ديگر كاملاً بي معنا جلوه مي كند. از اين رو، غالباً سرمايه گذاران اين اصطلاح را نادرست به كار مي گيرند و در تصميماتشان بيش از حد لازم به آن وزن مي دهند.
در بخش هاي بعدي اين مقاله ابتدا به تشريح و تبيين P/E مي پردازيم، سپس چگونگي استفاده از اين نسبت را در تجزيه و تحليل سهام بازگو مي كنيم، و سرانجام به شرايطي مي پردازيم كه نبايد از اين نسبت استفاده شود.

بقیه در ادامه مطلب:

منبع : سایت کارگزاری مفید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و پنجم فروردین 1390ساعت 23:5  توسط m.ma  | 

 

هر فرد یا شرکتی میتواند به دو طریق در یک بازار مالی پول تهیه کند. متداول ترین روش انتشار اوراق قرضه است، مثل اوراق قرضه شرکتها که عبارت است از یک قرارداد دوجانبه که بین وام دهنده و گیرنده وام بسته میشود و به موجب آن گیرنده وام متعهد میشود در زمانهای مشخصی مبالغ معینی را به عنوان بهره پرداخت کرده ، در تاریخ سررسید [1]، اصل مبلغ بدهی را بازگرداند. تاریخ سر رسید اوراق قرضه زمانی است که مدت آن اوراق منقضی میشود. اوراق قرضه کوتاه مدت [2]در زمانی کمتر از یک سال سررسید میشود و اوراق قرضه بلند مدت پس از ده سال یا زمانی طولانیتر به سررسید خواهند رسید. تاریخ سررسید اوراق قرضه بلند مدت پس از ده سال یا زمانی طولانیتر به سررسید خواهند رسید. تاریخ سررسید اوراق قرضه میان مدت [3]بین یک تا ده سال است.

روش دیگر تهیه پول انتشار سهام [4]( حق مالکیت ) است. مثل سهام عادی که دارنده یا صاحب آن در سود خالص و داراییهای شرکت سهیم است ( مقصود از سود خالص این است که مالیاتها و هزینه ها از درآمد شرکت کسر شده اند.). اگر کسی صاحب یک سهم عادی از شرکتی باشد که یک میلیون سهم منشر کرده، او به اندازه یک میلیونیم سود خالص و یک میلیونیم داراییهای شرکت حق دارد. به دارنده چنین حقی ، در زمان های مشخص مبالغی سود تقسیمی [5]پرداخت میشود و این نوع اوراق بهادار بدون سررسید هستند.

عیب عمده سرمایه گذاری در سهام ( به جای اوراق قرضه) این است که سهامدار آخرین مدعی یا ذی نفع شرکت است ، یعنی شرکت نخست باید همه بدهیهایش را بپردازد و اگر چیزی باقیماند به سهامدار خواهد رسید. مزیت اوراق مزبور هم این است که دارنده این اوراق به صورت مستقیم از افزایش سودآوری شرکت یا افزایش ارزش داراییهای آن بهره مند خواهد شد، چرا که اوراق مزبور به صاحب خود حق مالکیت در شرکت را میدهد. دارنده اوراق قرضه از چنین مزیتی برخوردار نیست ، زیرا مبالغ دریافتی وی ثابت است.

 
منبع کتاب پول و ارز و بانکداری فردریک میشکین


[1] - maturity

[2] - short-term

[3] - intermediate-term

[4] - equities

[5] - dividend

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389ساعت 19:57  توسط m.ma  | 

کد معاملاتی و نحوه دریافت آن:

دادوستد در سيستم معاملات از طريق کد معاملاتي صورت مي‌گيرد. کد معاملاتي، کد ثابتي است که از طريق آن سرمايه‌گذار در سيستم معاملات شناسايي مي‌شود. اين کد که براساس مشخصات فردي سرمايه‌گذار ايجاد شده است. متشکل از سه حرف اول نام خانوادگي فرد سرمايه‌گذار و يک عدد پنج رقمي است که به صورت اتوماتيک توسط سيستم رايانه‌اي مشخص مي‌شود. لذا خريد و فروش اوراق بهادار مشروط به دريافت کد معاملاتي است که اين امر از طريق کارگزار و با ارائة مستندات شناسايي سرمايه‌گذار نظير شناسنامه و کد ملي امکان‌پذير است. دريافت کد معاملاتي براي اشخاص حقوقي (شرکت‌ها) مستلزم ارائة اساسنامه و روزنامة رسمي شرکت است.

تفاوت بین سهام سپرده و غیر سپرده:

سهام سپرده شده در سيستم معاملاتي سازمان بورس قابل معامله مي‌باشد و برگه سهم آن توسط سازمان بورس چاپ شده است. اما سهام غيرسپرده در سازمان بورس قابل معامله نمي‌باشد و برگه سهم آن توسط شرکت مربوطه چاپ شده است.

معنای سهام شناور آزاد شرکتها:

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمي است که انتظار مي‌رود در آينده نزديک، قابل معامله باشد. يعني در مالکيت دارندگاني است که آماده‌اند در صورت پيشنهاد قيمت مناسب از سوي خريداران آن را براي فروش ارائه کنند.

سود تقسیمی هر سهم (DPS):

همه ساله شرکت‌ها بخشي از سود خالص را مطابق قانون (ذخيره قانوني) و بخشي را براساس نياز شرکت نزد خود نگهداري مي‌کنند و مابقي را بين سهامداران تقسيم مي‌نمايند. بنابراين سود تقسيمي هر سهم از تقسيم کل سود قابل تقسيم به تعداد سهام شرکت بدست مي‌آيد.

پرتفوی (سبد سهام بورس):

شامل مجموعه‌اي از سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس مي‌باشد.

تعدیل EPS :

مديران شرکت‌ها در ابتداي سال مالي با توجه به چشم‌انداز فعاليت‌هاي شرکت، EPS معيني را پيش‌بيني و اعلام مي‌کنند. اما در طي سال با توجه به روند فعاليت ممکن است تغيير و اصلاح در EPS اعلام شده ضروري به نظر برسد و براساس عملکرد شرکت EPS جديدي اعلام شود. به اين تغيير تعديل EPS گفته مي‌شود.

ادامه دارد..........

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم شهریور 1389ساعت 0:34  توسط m.ma 

اوراق بهادار در جهان بسیار متنوع هستند و به طور پیوسته ابزار معاملاتی جدیدی ایجاد می ­گردد. در ایران انواع اوراق بهادار چندان متنوع نیست. البته برنامه ­هایی برای گسترش انواع اوراق بهادار مورد معامله در بورس وجود دارد. در این قسمت ابتدا اوراق بهادار مورد معامله در بورس و سپس تعدادی از اوراق بهادار مطرح و پرطرفدار نیز شرح داده خواهد شد.

سهام عادی
سهام ممتاز
حق تقدم
سهام جایزه
اوراق مشارکت
مشتقات (Derivatives)
اختیار معامله (Option)
قرارداد آتی (Future)
صکوک

 بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم تیر 1389ساعت 17:41  توسط m.ma  | 


یكی از مهم ترین اطلاعاتی كه سهام داران باید داشته باشند، آگاهی از مراحل خرید و فروش سهام است تا بعداً دچار مشكل نشوند. در این بخش به طور خلاصه مراحل مختلف خرید و فروش سهام توضیح داده شده است. مطالب ارایه شده در این بخش عبارتند از:

نحوه ­ی انجام معامله
افتتاح حساب یا دریافت کد معاملاتی
تکمیل فرم سفارش خرید یا فروش
ساعات معامله
ورود سفارش به سامانه معاملاتی
محدودیت های بورس
تسویه معاملات

بقیه در ادامه مطلب
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر 1389ساعت 9:2  توسط m.ma  | 

با سلام خدمت دوستان

امروز می خواهم یک سایت مفید درباره بورس به شما معرفی کنم به نام مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران (Financial Information Processing of Iran)  که تحت نظارت "شرکت مدیریت فناوری بورس تهران" اخبار، اطلاعیه ها، صورت های مالی، نسبت های مالی و شاخص های مختلف بازار، صنایع و شرکت های فعال در بورس اوراق بهادار تهران را به صورت طبقه بندی شده در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار می دهد.

این سایت هم چنین یک قسمت درباره صندوق های سرمایه گذاری دارد که در آن اطلاعات بسیار مفیدی درباره مقایسه صندوق ها ، فهرست صندوق ها ، آموزش صندوق و.. در اختیار سرمایه گذاران می گذارد.

این هم از لینک این سایت : www.fipiran.com 


برچسب‌ها: صندوق سرمایه گذاری مشترک
+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم فروردین 1389ساعت 19:44  توسط m.ma  | 

مطلب زیر از سایت بورس گرفته شده و درباره آشنایی با صندوق سرمایه گذاری مشترک است.

امیدوارم استفاده ببرید.

صندوق­ سرمایه­ گذاری مشترک، نهادی است که منابع مالی را از مردم جمع­ آوری نموده و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه­گذاری می­کند. اين صندوق‌ها با توجه به تعريف صورت گرفته در قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شوراي اسلامي در آذرماه 1384 و به عنوان جايگزين مناسبي براي سبدهاي مشاع ايجاد گرديده‌اند. با ايجاد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري، سبدهاي مشاع- كه پيش از اين توسط تعدادي از كارگزاراني كه مجوز سبدگرداني از سازمان بورس و اوراق بهادار(سبا) دريافت نموده‌اند تشكيل شده‌بودند- به كار خود خاتمه دادند. براي مطلع شدن از چگونگي فعاليت و نظارت بر اين صندوق‌ها لازم است كه سرمايه‌گذاران با مطالعة دقيق اساسنامه و اميدنامة مربوطه با جزئيات آن آشنا شوند و با توجه به استراتژي‌ها و انتظارات خود از سرمايه‌گذاري در بورس اوراق بهادار در مورد خريد واحدهاي سرمايه‌گذاري اين صندوق‌ها تصميم مناسبي اتخاذ نمايند.

در این راستا سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور گسترش امکان سرمایه­گذاری و متنوع نمودن ابزارهای در دسترس سرمایه‌گذاران، اقدام به ارایه مجوز تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به شرکت­های کارگزاری که دارای مجوز ارایه خدمات مشاوره و سبدگردانی هستند، نموده است. لذا خرید گواهی این صندوق­ها برای سرمایه­گذاران خرد و افرادی که  قصد سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس را دارند اما به دلیل فقدان توان تحلیلی مناسب، نداشتن وقت به منظور بررسی و انتخاب سهم و ... با سازوکار بازار آشنا نیستند، مطلوب و مناسب است. قیمت گواهی‌های سرمایه‌گذاری مشترک برابر با ارزش خالص دارایی‌های صندوق است.


برچسب‌ها: صندوق سرمایه گذاری مشترک
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم اسفند 1388ساعت 18:19  توسط m.ma  | 

جدول مقايسه شركت سرمايه گذاري و صندوق سرمايه گذاري
موضوع شركت سرمايه‌گذاري صندوق سرمايه‌گذاري
 كوچكترين جزء سرمايه  سهم  واحد سرمايه‌گذاري (UNIT)
 ورود سرمايه‌گذار  خريد سهم  صدور واحد سرمايه‌گذاري
 خروج سرمايه‌گذار  فروش سهم  ابطال واحد سرمايه‌گذاري
 مكانيزم قيمت گذاري  عرضه و تقاضا  خالص ارزش روز داراييها (NAV)
 سرمايه  ثابت – طبق اساسنامه  متغير – در محدوده تعيين شده در اساسنامه
 نحوه افزايش و كاهش سرمايه  برگزاري مجمع فوق العاده و تصويب افزايش يا كاهش سرمايه توسط سهامداران  صدور و ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري
 اركان  مجمع عمومي سهامداران
 بازرس
 هيات مديره
 مديرعامل
 مدير
 ضامن
 امين
 حسابرس
 نقد شوندگي  كم  زياد
 دوره فعاليت  معمولا نامحدود  محدود
 دوره پذيره نويسي  دارد

 دارد


برچسب‌ها: صندوق سرمایه گذاری مشترک
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم اسفند 1388ساعت 19:38  توسط m.ma  | 


درآمد هر سهم (EPS)چيست؟ درآمد هر سهم يا به اختصار EPS، از تقسيم سود خالص شرکت پس از کسر ماليات، بر تعداد کل سهام شرکت، محاسبه مي‌شود.

 P/E به چه معناست؟ معياري است که درآمد سالانه يک سهم را با قيمت بازار آن مقايسه مي‌کند و از تقسيم قيمت بازار به درآمد يک سهم (EPS) بدست مي‌آيد

كاربرد P/E                                                         
به لحاظ نظرى،
P/E يك سهم به ما مى گويد كه سرمايه گذاران چند ريال حاضرند به ازاى هر ريال سود يك شركت پرداخت نمايند. به همين جهت به آن ضريب سهام نيز مى گويند. به عبارت ديگر اگر P/E يك سهم ۲۰ باشد بدين معنى است كه سرمايه گذاران حاضرند ۲۰ ريال براى هر ريال از سود اين سهم (كه شركت توليد مى كند) بپردازند.


+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم بهمن 1388ساعت 20:21  توسط m.ma  |